Wskaźnik wpływu człowieka jest miarą bezpośredniego ludzkiego wpływu na ziemskie ekosystemy opartą na najlepszych dostępnych zestawach danych uwzględniających zasiedlenie przez człowieka (gęstość populacji, zabudowane obszary), dostępność (drogi, koleje, żeglowne rzeki, linia brzegowa), przekształcenie krajobrazu (użytkowanie ziemi, zakrycie ziemi) i infrastruktura energii elektrycznej (oświetlenie nocne).Wartości HII rozciągają się od 0 do 64.
Instalacje fotowoltaiczne w prosty i szybki sposób przetwarzają promieniowanie uzyskane ze Słońca i zapewniają dostawy prądu elektrycznego dla gospodarstwa domowego.
Jest to niewątpliwie bardzo dobry sposób na uzyskanie energii z darmowego źródła. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązania są bardzo popularne i stają się coraz bardziej rozpowszechnione.
Ekologia człowieka (ang..Human Ecology) - dziedzina nauki, zajmująca się człowiekiem i jego otoczeniem. Ekologia człowieka ma na celu badanie jednostki gatunku człowiek rozumny (Homo sapiens) jako podmiotu szeregu procesów na poziomie biologicznym (gatunkowym, środowiskowym) oraz sztucznym (wytworzonym przez samego człowieka: kultura, struktura społeczna, przekształcone elementy otoczenia) - przyroda + kultura + człowiek.Zdaniem badaczy nie można uzyskać pełnego obrazu człowieka rozumnego bez badania jego otoczenia.Ponieważ sprowadzanie ekologii człowieka jedynie do sfery biologicznej daje obraz niepełny, dziedzina ta nawiązuje do innych dyscyplin, takich jak: geologia, geografia, mikrobiologia, botanika, zoologia, genetyka, systematyka, antropologia, psychologia, etnologia, socjologia, ekonomia czy polityka. W ramach ekologii człowieka wyróżnia się autekologię człowieka i synekologię człowieka.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekologia_cz%C5%82owieka