Zwłaszcza osoby, które już od kilku lat zajmują się wykonywaniem prac geodezyjnych doceniają fakt, że mogą wykonywać duże i poważne prace geodezyjne.
W miarę rozwoju osadnictwa i zawłaszczania ziemi granice miały tendencje do przechodzenia od pasów rubieżnych do coraz ściślejszych granic linearnych. Na ziemiach polskich wyznaczanie granic odbywano już w XII wieku w formie publicznej (tzw.ujazd, objazd), kiedy to panujący lub jego wysłannik oficjalnie obchodził lub objeżdżał granice, zlecając umieszczanie w wyznaczonych miejscach znaków granicznych.Ujazdy pojawiły się w okresie umacniania prawa własności ziemi oraz zanikania połaci ziemi nie eksploatowanej.Jeśli przebieg granicy nie pokrywał się z żadną naturalną wyodrębnioną formą terenową, tam zachodziła potrzeba wyznaczenia jej w sposób sztuczny.W tym celu np.ryto znaki na drzewach i kamieniach, splatano korony drzew, wkopywano drewniane pale i kamienne słupy, usypywano stożki ziemne lub kamienne, ustawiano głazy, kapliczki i krzyże.
Bywało, że przebieg granicy utrwalano w ludzkiej pamięci specjalnymi ceremoniami, bo nie zawsze na okazję jej wytyczenia sporządzano dokument.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja
Takie uprawnienia każdy geodeta zdobywa na podstawie posiadanego przez niego wykształcenia i przygotowania bardziej praktycznego.
Dzięki posiadaniu takiego przygotowania geodeta będzie dobrze czuł się podczas wykonywania wszystkich prac geodezyjnych.
Jest to bardzo ważne, ponieważ geodeta posiada szerokie kompetencje i pracuje on nie tylko przy budowie czy rozbudowie nowych domów, ale też przy oddawaniu do użytku nowych dróg, po których będzie jeździło bardzo wielu kierowców.