Każdy z działów stomatologii zajmuje się czymś innym, różnymi częściami twarzy, zębów i jamy ustnej oraz różnymi wadami, na przykład zgryzu.
Podstawowymi specjalnościami stomatologicznymi jest chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia oraz protetyka.
Obydwie chirurgie są pokrewne, gdyż zajmują się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, różnica polega jednak na tym, że skupiają się na różnych częściach okolic przyległych do jamy ustnej. Z kolei ortodoncja jest skupiona na wadach zgryzu, korygując je. Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej, a protetyka ma za zadanie zapewnić normalny zgryz pacjentowi po utracie jego naturalnych zębów.Może on być założony zarówno na górną jak i dolną szczękę, w zależności od tego, która część zgryzu potrzebuje korekcji.
Aparaty ortodontyczne zazwyczaj nosi się kilka lat, bo tyle zazwyczaj trwa proces stopniowej zmiany położenia zębów.Jeśli więc ktoś rozważa taką formę leczenie stomatologicznego powinien być świadom pewnego dyskomfortu.
W początkowym okresie zęby mogą boleć, zwłaszcza przy jedzeniu, jednak później to mija.
Mycie zębów z nałożonym aparatem wymaga używania specjalnych szczoteczek.
Często konieczne są również co miesięczne wizyty u stomatologa, w celu dopasowania łuku aparatu, żeby dobrze spełniał swoją funkcję. .